wtorek, 14 lipca 2009

Bliny plus kurczak

Doskonałe połączenie!

Od Jedzenie


Dla dwóch osób:

Kurczak:
- 2 nóżki (albo jedna nawet! ostatnio chyba było za dużo...)
- 2 pojedyncze piersi/jedna podwójna

Na jakiś czas (ok. godzinę, im więcej, tym lepiej) przed jedzeniem trzeba oprószyć solą, pieprzem i przyprawą do kurczaka (mama poleciła przyprawę do kurczaka złocistego, potwierdzam, bardzo smaczna)

Potem podsmażamy w wysokiej patelni na odrobinie oleju, aż kurczak nabierze trochę złotego koloru.

Teraz zalewamy wodą, mniej więcej 3/4 patelni, żeby mięso trochę wystawało; przykrywamy i dusimy tak godzinę na małym ogniu.

Teraz przygotowujemy ciasto na bliny:
1/3 opakowania mąki
1/3 kostki drożdży
2-3 jajka
mleko, szczypta soli
jeden duży ziemniak surowy

Robimy zwykłe ciasto na naleśniki z mleka, mąki i soli. W kubku mieszamy drożdże z ciepłą wodą i odrobiną cukru (przynajmniej ja tak zawsze robię, nie wiem, czy dobrze); dodajemy drożdże do ciasta.

Od Zdjęcia Bloggera


Teraz najlepiej postawić miskę z ciastem na podgrzewanej poduszce, ale jako że takiej nie mam, postawiłam je obok gotującego się na gazie kurczaka ;ppp Mama poradziła, żeby na misce położyć w poprzek drewnianą łyżkę, a dopiero potem ściereczkę - w ten sposób rosnące ciasto nie uciapie ściereczki :) A potem najlepiej jeszcze otulić miskę (szczególnie od góry) czymś ciepłym - ja położyłam na ściereczce parę razy złożony duży ręcznik ;)

Mija godzina, ciasto wyrasta. Teraz tarkujemy jednego dużego ziemniaka, wrzucamy go do ciasta i mieszamy. Gotowe - wystarczy usmażyć bliny :)

P.S. Nigdy nie doceniałam wspaniałych cech cudownego narzędzia, jakim jest wygodna, szeroka, metalowa szpachelka do przerzucania wszelkiego rodzaju placków. Zawsze robiłam to drewnianą szpatułką i - co tu dużo mówić - wszystko się rozpadało na drobne kawałki. Dziś (jak widać na ostatnim zdjęciu) nie zepsułam ani jednego blina!

Od Zdjęcia Bloggera


Od Zdjęcia BloggeraW międzyczasie kończy się gotować kurczak.

Od Zdjęcia Bloggera


Teraz trzeba wyjąć z wody kurczakowej mięso, w szkance zmieszać 2-3 łyżki mąki z 1/3 szklanki wody i wlać powoli do sosu, dokładnie mieszając. Pogotować jeszcze parę minut - zrobi się fajny i gęsty :) Teraz można z powrotem włożyć mięso.

Najfajniej jeść po prostu stawiając patelnię na stole (na podkładce!), bliny na osobnym talerzu i każdy sobie bierze co i ile chce :) Jedliśmy to z sałatą ze śmietaną i cukrem - boskie! (przepis na sałatę zaraz)

Od Zdjęcia Bloggera

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz